XLclub.pun.pl

Pierwsze polskie forum Hondy Xl i XR.


#1 2012-01-30 10:42:23

 motorowiec600rm

Moderator

Skąd: Mieroszów
Zarejestrowany: 2011-03-31
Posty: 225
Punktów :   
Motocykl: XL600RM, KLX650C

Wskaźnik temperatury silnika

Ostatnio wymyśliłem, że chciałbym mieć ustrojstwo, które pokaże jaką temperaturę ma silnik, ale nie chcę tego gotowego wskaźnika zamiast bagnetu, lecz wolałbym, iż był to jakiś pokazywacz założony obok zegarów. Znalazłem gotowe wskaźniki Auto-Gauge do oleju i temperatury wody, ale niestety raz, że są trochę za duże, to jeszcze te błyszczące obwódki nie bardzo pasują. Może ktoś wie jak inaczej to rozwiązać, tzn. wie coś o jakimś małym wskaźniku, który nie będzie się bardzo wyróżniał? Teraz część druga, czyli czujnik temperatury. Mam taki od auta do cieczy chłodzącej i pojawił się problem jego umiejscowienia. Jedną z opcji są żebra cylindra gdzieś w okolicy gaźników a drugą zrobienie otworu w korku spustowym oleju i tam wkręcenie czujnika. Dodam, że jak najmniej chcę ingerować w silnik a tym bardziej w układ smarowania. Jeśli ktoś ma jakieś uwagi to proszę śmiało pisać.

Offline

 

#2 2012-02-05 14:57:07

Rav88

Moderator

Zarejestrowany: 2011-03-31
Posty: 112
Punktów :   
Motocykl: XL 600R

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Tylko, czy temperatura oleju i żeber cylindra jest taka sama? Wydaje mi się, że inna. Z tego co wiem takie mierniki elektroniczne mają opcję pokazania temperatury, jest tam element zwany termoparą. To chyba dobre rozwiązanie, kupić taki termometr opierający się na termoparze, tyle, że wynik pokazywany był by na wyświetlaczu, cyfrowo. Tylko nie wiem czy da się coś takiego dostać, najprostsze mierniki które posiadają taki termometr kosztują pewnie z 30zł.
Coś takiego znalazłem na allegro:
http://allegro.pl/termometr-tablicowy-5 … 07764.html

Ostatnio edytowany przez Rav88 (2012-02-05 15:05:58)

Offline

 

#3 2012-02-05 15:18:15

 motorowiec600rm

Moderator

Skąd: Mieroszów
Zarejestrowany: 2011-03-31
Posty: 225
Punktów :   
Motocykl: XL600RM, KLX650C

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Termometrów z termoparą używaliśmy na laboratoriach. Są dokładne, ale są zbyt podatne na uszkodzenia, itd. Przy mierzeniu temperatury z żeber cylindra w stosunku do temperatury oleju należałoby wyznaczyć błąd systematyczny, który trzeba uwzględnić przy odczytywaniu temperatury. Będę miał czas to zmierzę różnicę temperatur i jeśli nie będzie jakaś fest wielka, to można bawić się dalej w pomiary.

Offline

 

#4 2012-02-05 22:51:35

 Tezla

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 47
Punktów :   
Motocykl: biała XL 600 RM
WWW

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Ja mam robiony termometr cyfrowy czujnik umieściłem na końcu bagnetu ma dodatkową funkcję przy każdy odpaleniu silnika wystarczy zerknąć na temperaturę czy wzrasta - wiadomo że jest smarowanie a jak oleju będzie poniżej bagnetu to zaraz po zgaszeniu temp zacznie szybko spadać (jak jest to powolutku). Nie trzeba dzięki temu często odkręcać bagnetu.

Pomiaru temperatury żeberek nie stosuje się (wpływ wiatru, chyba że go zamkniesz w tej komorze po byłym dekompresatorze) jak już to olej.

Offline

 

#5 2012-02-06 02:41:06

 motorowiec600rm

Moderator

Skąd: Mieroszów
Zarejestrowany: 2011-03-31
Posty: 225
Punktów :   
Motocykl: XL600RM, KLX650C

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Z tym bagnetem to ciekawy pomysł. Mógłbyś dać jakieś foto?

Offline

 

#6 2012-02-06 20:39:39

 Tezla

Użytkownik

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2011-04-28
Posty: 47
Punktów :   
Motocykl: biała XL 600 RM
WWW

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Zwykła samoróbka (oczywiście zanim się do tego zabrałem zaopatrzyłem się w drugi bagnet) przylutowany do końca czujniczek półprzewodnikowy KY i osadzony w pokrętle wtyk męski.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Specializace firmy je na oblast hospodaření s https://lukaszsurma.pl/